Narodowe czytanie w bielańskiej szkole 2017 PDF Drukuj Email
18.09.2017.
logo_2

EW SP GIM
Narodowe czytanie w bielańskiej szkole

wrzesień 2017

NARODOWE CZYTANIE W BIELAŃSKIEJ SZKOLE

„Narodowe czytanie” w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Bielanach Wr.

W ubiegłym roku powieść Quo vadis H. Sienkiewicza w całej Polsce i za granicą przeczytano w ponad 2200 miejscach. W tym roku podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji zwyciężyło Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, inspirowany autentycznymi wydarzeniami - weselem poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Ogłaszając wyniki głosowania prezydent Andrzej Duda przekonywał- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję - bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Szkoła Podstawowa w Bielanach Wrocławskich. już po raz czwarty włączyła się w to przedsięwzięcie. 7 września 2017 r. o godz. 1000 gimnazjaliści mieli okazję wysłuchania fragmentu dramatu w wykonaniu naszego gościa specjalnego Józefa Markockiego -założyciela i aktora Teatru Formy, laureata najważniejszej nagrody przyznawanej przez wrocławską publiczność - Złotej Iglicy. Pan Józef w niezwykle przejrzysty sposób tłumaczył naszym uczniom zawiłości tego wieloplanowego i wielowarstwowego utworu oraz opowiedział o symbolach, które umożliwiły Wyspiańskiemu przedstawienie wizji narodu jako zespołu ludzkiego całkowicie niezdolnego do podjęcia walki narodowowyzwoleńczej. To niezwykle trudne dzieło cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, którzy zgodnie stwierdzali, że warto jest przeprowadzać tego rodzaju akcje, aby zaszczepiać w młodych ludziach miłość do polskiej literatury. Natomiast spotkanie z niezwykłym człowiekiem, jakim okazał się pan Józef Markocki, okazało się ciekawym doświadczeniem, które zaowocowało bardzo interesującą rozmową, którą można będzie przeczytać w najbliższej szkolnej gazetce „Węzeł”
  Katarzyna Jóźków-Gaj

Zmieniony ( 18.09.2017. )