Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania PDF Drukuj Email

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

18 października 2018

„Święto czytania”

Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię ucznia, uczy myślenia, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Z tej okazji 18 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bielanach Wrocławskich zorganizowano Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna, która zaprosiła do udziału w tym przedsięwzięciu: uczniów, pracowników szkoły a nawet dziadków. Taka uroczystość była kolejną okazją do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy. Uczniowie klas I-III celebrowali święto czytania wspólnie. Poznali historię „Martynki i jej przyjaciela Wróbelka, usłyszeli o tym  „Jak Wojtek został strażakiem” i posłuchali trzech  krótkich historyjek wyjaśniających trudne określenia „Mieć urwanie głowy”, Czuć się, jak ryba w wodzie”, Połknąć bakcyla”. Teksty te zostały zaprezentowane przez zaproszonych gości: panią Joannę Lewandowską -wicedyrektora naszej szkoły, babcię panią Małgorzatę Fidler oraz Hanię Świętek uczennicę kl. IIa.  Dzieci uważnie słuchały czytanych tekstów, odpowiadały na zadawane pytania i oglądały prezentowane ilustracje. Przygody bajkowych postaci stały się pretekstem do rozmowy na ważne tematy, takie jak tolerancja i szacunek wobec innych. Czytane teksty literackie przeplatano zagadkami i quizami na temat książek i czytania oraz bohaterów literackich. Nauczyciel-bibliotekarz przypomniał o kontynuowaniu codziennego czytania przez uczniów klas I-III.  Działanie polega na codziennym czytaniu (10 minut) przez dziecko w okresie 21 dni. Chętni uczniowie otrzymali album „Czytaj codziennie”, na którym rodzic potwierdzał czytanie, a nauczyciel nagradzał naklejką. Od początku października klasy I i grupy zerowe uczestniczą w całorocznym projekcie edukacyjnym „Cały Wrocław- Całe Bielany Czytają”. Dzieci wraz z wychowawcami spotykają się  w bibliotece szkolnej na zajęciach czytelniczych. W tym miesiącu uczestnicy projektu zapoznali się z przygodami Gangu Słodziaków. Tego typu zajęcia zachęcają naszych najmłodszych do czytania, a głośne czytanie ma magiczną moc zaspakajania potrzeb dziecka, rozszerza horyzonty, buduje wyobraźnię, przyswaja wiedzę,  uczy je pozytywnego myślenia.
  Joanna Para

Zmieniony ( 08.11.2018. )