Tydzień filmowy 2018 PDF Drukuj Email

październik 2018

Tydzień filmowy
flaga_anglii.jpg

Już od wielu lat październik jest międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych. W całym kraju, we wszystkich bibliotekach odbywają się różne imprezy towarzyszące. Również i w naszej bielańskiej książnicy nie zapomnieliśmy o tym miłym dla nas święcie. Już od początku października w bibliotece miały miejsce ciekawe wydarzenia. W ramach akcji „Cały Wrocław-Całe Bielany Czytają” dzieci z klas 0-I Sp. odwiedzały bibliotekę, aby posłuchać pięknej interpretacji przedstawianych bajek. Tydzień filmowy, który trwał od 8-12 października 2018 r. okazał się wielkim bibliotecznym wydarzeniem. Nasi mali czytelnicy gościli na pokazie najstarszych bajek z różnych krajów. Były więc bajki rosyjskie, polskie, niemieckie, czeskie i francuskie, które oglądali nasi dziadkowie i rodzice jeszcze w XX wieku.  Już od 8 rano, po wcześniejszym zapisaniu się na listę, poszczególne klasy od grup zerowych do klasy VI, odwiedzały bibliotekę szkolną, która specjalnie na to wydarzenie, zamieniła się w salę kinową. Wszyscy, którzy nas odwiedzili: dzieci, młodzież oraz dorośli bardzo chętnie oglądali najstarsze, już prawie zapomniane bajki takie jak: „Miś z okienka”, „Jacek i Agatka”, „Żwirek i Muchomorek”, „Przygody Gąski Balbinki”, „Psi żywot”, „Zaczarowany ołówek”, czy „Pora na Telesfora”. Natomiast dla starszych uczniów naszej szkoły biblioteka przygotowała inną propozycją, a była nią „Historia kina niemego” sięgająca końca XIX wieku. Historia kina rozpoczęła się po zamknięciu epoki eksperymentów wraz z pierwszymi, bardzo krótkimi, publicznymi projekcjami filmów na ekranie w 1895 r. , zakończyła się natomiast - w zależności od przyjętych cezur - w 1926 r., wraz z opatentowaniem przez Williama Foxa pierwszego systemu optycznego zapisu dźwięku (Movieton) lub w 1927 r., wraz z wprowadzeniem na ekrany pierwszego filmu dźwiękowego, który odniósł komercyjny sukces (Śpiewak jazzowy z Al Jolsonem). Projekcje filmów krótkometrażowych rozpoczęliśmy od „Podróży na księżyc” opowiadającej  historię grupy naukowców, którzy udają się na Księżyc. Kolejny film „Pancernik Potiomkin” oparty był  na autentycznym zdarzeniu, jakim było powstanie załogi rosyjskiego czarnomorskiego pancernika Potiomkin przeciw carskiemu dowództwu w czasie rewolucji 1905 roku. Uczniowie zapoznali się również  z fragmentami najsłynniejszych filmów mistrza kina niemego Charlie Chaplina. "Brzdąc" to pełna humoru, a jednocześnie wzruszająca do łez opowieść o miłości i przywiązaniu do znalezionego na ulicy porzuconego niemowlęcia. Kolejnym filmem była komedia obyczajowa „Cyrk”, to historia bezrobotnego włóczęgi podejmującego pracę jako cyrkowiec. Mamy nadzieję, że proponowana akcja przyniosła wszystkim wiele radości. Najmłodszym przybliżyła animowane przygody  prawie  nieznanych bohaterów bajek, starsi uczniowie poznali historie kina i mieli możliwość uczestniczenia w pokazie kunsztownej gry aktorskiej.

Joanna Para

Zmieniony ( 08.11.2018. )