Patriotyzm współcześnie PDF Drukuj Email

Patriotyzm współcześnie
30 października 2018

Patriotyzm współcześnie!teatr

30 października 2018 r. uczniowie klas VIII naszej szkoły udali się do Biblioteki Publicznej w Ślęzie, gdzie uczestniczyli w spektaklu pt. „Zadanie z patriotyzmu Teatru Maska z Krakowa. Tematem spektaklu był patriotyzm, którym jest postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili. Czy jednak w dzisiejszych czasach pojęcie „patriotyzmu” jeszcze istnieje? Czy każdy może być patriotą? Może przejawem umiłowania wobec kraju jest choćby wywieszenie flagi państwowej podczas świąt narodowych. Ania - główna bohaterka przedstawienia miała odrobić pracę domową, ale czy po wykonaniu zadania stanie się patriotką? A może już nią jest, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Do tych przemyśleń skłania ją temat zadania domowego o postawie patriotycznej, do którego jest negatywnie nastawiona. Próbuje jednak zgłębić ten temat, w czym mają jej pomóc rozmowy ze swoimi znajomymi. Niestety oddalają ją od prawdy, z którą musi się zmierzyć sama. Spektakl zakończyła dyskusja aktorów z młodzieżą na temat ich rozumienia patriotyzmu. Uczniowie zastanawiali się nad tym, czy czują się patriotami oraz czy ich zachowania mówią o miłości do ojczyzny, czy wręcz przeciwnie szkalują jej dobre imię. Zastanawiali się również nad zachowaniami Polaków na emigracji. Tego rodzaju spotkania zmuszają młodzież do zadawania sobie trudnych pytań i zastanawiania się nad swoimi poglądami. Kilkoro uczniów podjęło decyzję, że przez kilka dni spróbują nie używać telefonów komórkowych, aby bardziej świadomie przeżywać każdy dzień i mieć więcej czasu na rozmowy z rodziną.
Joanna Para

Zmieniony ( 08.11.2018. )