Kalendarz 2019/2020

SP
Balladyna - recenzja spektaklu
25 listopada 2019

Recenzja spektaklu pt. “Balladyna”

W poniedziałek 25 listopada 2019 r. klasy VII i VIII pod opieką wychowawców oraz nauczycieli języka polskiego pojechały na spektakl pt. “Balladyna” do Impartu we Wrocławiu, przedstawienie przygotował Teatr “Cracovia”. Dramat Juliusza Słowackiego wyreżyserowała Anna Kasprzyk, która zajęła się również adaptacją i scenografią oraz wcieliła się w rolę Goplany.
    Utwór opowiada o ambitnej kobiecie, która za wszelką cenę dążyła do realizacji celu. Chciała rządzić, marzyła o pełnej, nieograniczonej władzy i niszczyła wszystkich, którzy stanęli jej na drodze.
    W rolę tytułowej Balladyny wcieliła się Urszula Sadowińska. Jej gra aktorska bardzo mi się podobała. W wyrazisty sposób pokazała uczucia targające bohaterką oraz jej determinację w dążeniu do władzy. Z jej postaci emanowała siła i moc. Nic nie mogło jej zatrzymać.
    Moją uwagę zwróciła również kreacja Doroty Bochenek, która wcieliła się w rolę matki. Bardzo sugestywnie zagrała ból i rozpacz po “stracie” córki, która się jej wyparła. Płakałam razem z nią, żal mi było mamy, która nie może liczyć na swoje dziecko.
    Tomasz Smoker przedstawił Grabca. Doskonale zagrał w scenie, kiedy nadużył alkoholu, rozbawiając całą publiczność.
    W pamięć zapadłą mi również postać Kostryna granego przez Grzegorza Jurosza. Mimika twarzy tego aktora była niewiarygodna. Grymasem twarzy potrafił wyrazić różne emocje i nastroje. Pozostali aktorzy również podobali mi się w swoich rolach, a najlepszy z nich był aktor grający Filona.
    Scenografia, którą stworzyła Anna Kasprzyk była skromna. Jednak na scenie pojawiły się najważniejsze symbole zawarte w dramacie Słowackiego, m.in.: dzban, nóż, tron i korona. To wystarczyło, by wyobrazić sobie miejsca, gdzie rozgrywały się wydarzenia. Czas akcji utworu „Balladyna” jest nieokreślony, baśniowy, więc scenografia i kostiumy Marty Ornackiej nie wiązały się z żadną z epok. Oddawały jednak nastrój i powagę dzieła. Nie odwracały uwagi od najważniejszych problemów poruszonych w tragedii. Nastrój grozy i tajemniczości podkreślały pioruny i mgła, która okresowo pojawiała się na scenie.
    Dopełnieniem sztuki była muzyka skomponowana przez Ewę Kornecką. Dźwięki podkreślały wydarzenia, były ich ważnym elementem.
    Spektakl bardzo mi się podobał. Podziwiam grę aktorską, dzięki której mocniej przeżyłam tragedię bohaterów. Spektakl teatralny umożliwił utrwalenie treści lektury oraz zrozumienie jej głównego przesłania „nie ma zbrodni bez kary”, o czym przekonała się Balladyna w finałowej scenie inscenizacji..

Uczennica klasy VII a, Soul Yoon

Impart

Zmieniony ( 04.01.2020. )